lang-icon

Fotoreportáž z ekvádorských trhů

Publikováno v Koktejlu 3/2015
Ekvádor je zemí se stále velmi živou tradicí pouličních trhů. Ve městech i ve vesnicích pod zdejšími sopkami si můžete chvílemi připadat jako na velkém folklórním festivalu. Ale nedivte se, to je pravděpodobně pouze jeden z běžných dnů trhů. Trhové dny, kdy se celá náměstí zaplní nejrůznějším zbožím, připadají nejčastěji na čtvrtek či sobotu a neděli. 


Zdaleka nejznámějším trhovým městem Ekvádoru je Otavalo, ležící v severním koutu země. Díky velké oblibě mezi cizinci má trh již značně turistickou orientaci zboží. Ručně pletené či vyřezávané suvenýry, pestrobarevné vlněné svetry, ponča a čepice visí na každém rohu. Kdo se zde zastaví před cestou domů, určitě nebude zklamán. V Otavalu najdeme na hlavním náměstí Plaza de Ponchos několik stánků každý den, ale ten opravdový mumraj propukne během sobotního dopoledne. Místní Otavaleňos patří pravděpodobně k nejmilejším Indiánům v celých Andách. Usmívají se a někdy dokonce ani nemají problém s focením. Jinde vás na trzích rádi vidí jen do momentu, než spatří váš fotoaparát. 


Ve stejný den se v Otavalu koná také velký sobotní zvířecí trh, kde se již za rozbřesku nashromáždí několik stovek lidí, nákladních aut a hlavně všechny možné druhy zvířat. Je to pro místní velmi důležitá obchodní událost, na trhy se sjíždějí i z velkého okolí. Krávy, koně, ovce, slepice, králici, ale i koťata a štěňata. Mezi cizinci vždy vzbudí rozruch zdejší morčata. Patří mezi tradiční kulinářskou pochoutku. Místní rádi na trhu vyřvávají: „Cuy barato! Cuy barato!“, tedy „máme levná morčata“. Vypasené morče přijde na 3 až 6 dolarů. Hlady tady nikdo neumře, trhy jsou obklopeny stánky s teplým jídlem a provizorními jídelnami s posezením. Jídlo je levné a dobré. Mimo to je v Otavalu každý den otevřena tržnice s jídlem a celou řadou vývařoven. Dobrou volbou je levné obědové menu s polévkou, velmi oblíbená je ta s kuřecím pařátem.  Nejvíce autentické a možná vůbec nejhezčí trhy v Ekvádoru najdeme ale ve městě Saquisilí. 


Každý čtvrtek, který je jediným trhovým dnem v týdnu, se město promění v nekonečné živelné tržiště. Na několika náměstích je nabízené zboží rozděleno do sekcí podle druhu. Stánky jsou nacpány i v uličkách mezi náměstími, jsou úplně všude. Nejčastěji narazíte na potraviny, ovoce, zeleninu, banány, brambory. Vše je k sehnání. Od oblečení, bot, hrnců, domácích potřeb, přes stavební materiál, sem tam nějakou elektroniku až po mísy na krmení zvířat ze starých pneumatik. Za městem se navíc koná samostatný zvířecí trh. Indiáni prodávají a nakupují v plném proudu, ruličky dolarů jdou z jedné ruky do druhé. Samozřejmě se i výrazně smlouvá. Zvířata se prodávají v ohradách podle druhu. Oproti trhu v Otavalu je zde navíc i sekce „usměvavých“ lam. A lamy, ty přece k Jižní Americe patří. Ekvádorské trhy jsou stejně pestré jako příroda této malé andské země. Ekvádor je totiž úžasný banánový koktejl cestovatelských zážitků!