lang-icon

Horké prameny Islandu

Publikováno na cestovatelském serveru Hedvábná stezka
Pavel-Svoboda_Island_-(3)_gejzír.jpg

Pojďme se podívat na jednu z pravděpodobně nejlepších atrakcí, kterou nám Island nabízí. Tím jsou bezesporu horké prameny. Island se nachází na velmi vulkanicky aktivním tektonickém švu mezi Evropou a Amerikou. S nadsázkou lze říci, že: „na Islandu stačí kdekoli kopnout do země a začne vám tryskat horká voda". Navštívil jsem horké prameny i v dalších zemích, asijských velehorách, ale po pravdě řečeno, s těmi islandskými se mohou „horko těžko“ srovnávat. Islandu nahrává do karet i pověstné islandské počasí, člověk ošlehaný větrem a deštěm, promrzlý po celodenních túrách, vnímá horkou lázeň opravdu s větší euforií než když má okolní vzduch 30°C. Průměrná teplota nejteplejšího měsíce na Islandu je jen kolem 10°C. Mimo vysokých severských cen bývá na cestách po Islandu nezvaným společníkem i všude přítomný vítr

Pavel-Svoboda_Island_-(5)_Horká-řeka.j

„Kouřová zátoka“, neboli hlavní město Islandu - Reykjavík, je strategicky postavena přímo na vývěrech horké vody. Zásobník na horkou vodu Perlan je jasným důkazem, že i průmyslová stavba typu vodojem, může být zajímavou architektonickou stavbou, která láká návštěvníky nejen vyhlídkou na město, ale i celkovým designem. V Reykjavíku se využívá horká voda k vytápění domácností, světovou specialitou je dokonce vytápěný chodník na hlavní třídě Laugavegur. V zimě nemusejí odmetat sníh, sám totiž roztaje! Ve městě a blízkém okolí najdeme kolem 15 termálních koupališť. Ceny jsou na islandské poměry lidové, stačí si jen vybrat. Příjemný venkovní Vesturbajarlaug ležící za univerzitou, Sundhöllin přímo v centru s krytým bazénem, ale venkovními horkými bazénky, nebo obří Laugardalslaug v blízkosti turistického kempu. Otužilci jistě rádi uvítají „termální pláž“, kde lze po nahřátí v malém venkovním bazénku skočit do ledové mořské vody.

Pavel-Svoboda_Island_-(1)_Reykjavík-Per

Téměř každé městečko má vlastní termální koupaliště. Princip zůstává většinou stejný: několik malých bazénků s horkou vodou, často teplotně odstupňované od 38°C po nějakých 42, extrémně až 45°C a jeden velký bazén na plavání a „zchlazení se“. Většina koupališť je pod širým nebem, což i městským lokalitám dodává na atraktivitě. Kdo chce zažít alespoň trochu autentický Island, ať se obloukem vyhne slavné Modré laguně. Toto předražené původně odkaliště na vodu z geotermální elektrárny, bývá ucpáno účastníky zájezdů, kteří doufají, že jim zázračné bahýnko ubere nějaký ten rok z jejich věku. I „modrá laguna severního Islandu“ Jardbodin u jezera Mývatn sice rok od roku zdražuje, nicméně atmosféra je zde úžasná. Velké přírodní jezírko je zasazené do pusté sopečné krajiny a na dně najdeme také příjemně jemné bahýnko a písek. Vesnické bazénky mají tu výhodu, že zde častěji potkáte i místní a termály jsou jedním z míst, kde není problém se seveřany navázat nenásilně konverzaci.

Pavel-Svoboda_Island_-(2)_Reykjavík-Per

Na samém vrcholu atraktivity se samozřejmě nacházejí horké prameny čistě přírodní. Mezi nejnavštěvovanější patří prameny u kempu v Landmannalaugaru. Ideální den lze popsat nějak takto: pěší výlety po okolních neuvěřitelných duhových horách s četnými vývěry horké vody a páry a večer se zrelaxovat v horkém potoce. Kdo se odtud chystá na populární trek Laugavegur, ať se ve vodě nahřeje, co nejvíce. Další dny v horách se to může hodit!

Pavel-Svoboda_Island_-(9)_Landmannalauga

Velmi hezkou túru lze podniknout v „údolí horké řeky“n- Reykjadalur. Hodinku cesty od Reykjavíku se u obce Hveragerdi nachází jedno z nejkouzelnějších míst Islandu. Horká řeka, pramenící na konci údolí, se na jednom místě stéká s běžnou „ledovou“ říčkou, která ji ochlazuje na ideální teplotu pro příjemnou koupel. Soutok obou řek tak tvoří dokonalé přírodní lázně. Je-li vám ve vodě moc horko, přesunete se více ke studenému potůčku, je-li vám naopak zima, stačí se posunout více do horké řeky. Zázrak! 

(Aktualizace 2017: Horká řeka Reykjadalur u městečka Hveragerdi se stala s turistickým boomem na Islandu až neuvěřitelně populární, přes den tam míří v sezóně stovky lidí! V létě doporučuji se vyrazit koupat, co nejpozději v noci. Zároveň se na Islandu nepříjemně rozmnožily cedulky se zákazem kempování, to platí bohužel i pro "Horkou řeku".)

Pavel-Svoboda_Island_-(6)_Horká-řeka.j

Malé bazénky jsou rozeseté po celém Islandu a často ukryté v přírodě. Cesta k nim často bývá spojená s jejich hledáním. Překvapivě hodně je jich popsáno na internetu, např. na webu www.enjoyiceland.is. Na jihu doporučuji procházku od hlavní silnice k bazénku Seljavellir, ve vnitrozemí určitě Hveravellir a na severu jeskyni s termální vodou Grjótagjá, ale pozor voda zde bývá až příliš horká. 

Pavel-Svoboda_Island_-(12)_Grjótagjá.j

Západní fjordy - Mekka termálů?
Přestože jsou Západní fjordy vůbec geologicky nejstarší částí Islandu, dají se prohlásit Mekkou pro hledání horkých pramenů. Malé bazénky často se skromnou budkou k převlečení šatů jsou zasazeny do odlehlých fjordů, i v turistickém létě zde panuje příjemný klid. Jmenujme pro inspiraci alespoň tyto lokality: zapadlý Hörgshlídarlaug, Nauteyrarlaug, Pollurinn za vesničkou Tálknafjördur, či schovaný Hellulaug. Na závěr bych doporučil i návštěvu zapadlé vesnice Bolungarvík, jak jinak než s příjemným termálním koupalištěm.

Pavel-Svoboda_Island_-(13)_Hörgshlídar