lang-icon

Islandské treky II. (pokračování)

Publikováno v Lidé a hory 1/2012
Pavel Svoboda_Island_trek (9).jpg

Několik dalších zajímavých treků je popsáno na stránkách Ferdafélag Íslands - Islandský klub turistů (http://www.fi.is). Mezi nejatraktivnější patří túra Snafell – Lónsörafi na JV ostrova (trasa je stále složitě dopravně dostupná). Snafell (1833 m) je nejvyšší horou Islandu mimo lokality ledovců. Více na sever je vyznačená trasa Öskjuvegurinn v oblasti vulkánu Askja. Zatímco dnes již vedou vnitrozemím Islandu silnice, z původní stezky pro koně se stal nenáročný trek s názvem stará cesta Kjalvegur. Tento trek vede v podhůří ledovce Langjökull a začíná nebo končí v geotermální oblasti Hveravellir, kde je také možné se naložit do přírodních termálů. Trek vede prašnou sopečnou pouští. Excelentní geotermální trekovou oblastí ve vnitrozemí je Kerlingarfjöll, kde se dají podniknout jednodenní výlety či třídenní okruh okolo celého masivu. 

Výborné lokality pro vícedenní túry jsou Východní a Západní fjordy. Tyto geologicky starší oblasti jsou krajinářky zcela odlišné od lokalit zde dříve zmíněných a nabízejí opravdu neuvěřitelné pobřežní scenerie. Od mořské hladiny se zde zvedají často až přes 1000 metrů vysoké dramatické hory. 

Pavel Svoboda_Island_trek (10).jpg

Túry zde mají charakter přechodu z jednoho fjordu do druhého přes i v létě často zasněžená sedla. V severní části Východních fjordů je vyznačena trasa nesoucí islandský název Víknaslódir - trek opuštěnými zálivy. Tato zajímavá a relativně málo frekventovaná trasa vede přes oblasti barevných hor a poté do hlubokých fjordů. Na samém severu odlehlých Západních fjordů se nachází lokalita Hornstrandir, kde jsou panenské fjordy a divoká příroda zpestřeny ruinami zaniklých usedlostí a osad. Celá oblast je přístupná pouze lodí anebo pěšky a tvoří tak jednu z nejodlehlejších oblastí Islandu vůbec.

Aktualizace 2017: Brzy se můžete těšit na informace ze 14 dnů dlouhého treku po odlehlém Hornstrandiru.

Pavel Svoboda_Island_trek (12).jpg

Oblast okolo aktivního vulkánu Hengill na jihozápadě ostrova patří ke geotermálně nejaktivnějším místům na Islandu. Velmi hezká túra vede údolím Reykjadalur. Trasa vede po červené značce údolím horké řeky na sever, kde potkáváte první obří bahenní sopky - solfatary a mofety. Během chvíle cesty jste uprostřed celého pole těchto ďáblových výtvorů. Hlavní atrakcí tohoto výletu je horká řeka, která se na konci údolí stéká se studenou řekou a tvoří tak dokonalé přírodní termální koupaní. Právě toto je ideální místo pro stanování, kde si během zbytku dne můžete vyrazit na kratší prohlídku do okolí, zejména proti proudu horké řeky, k jejím pramenům. A večer si užívat horké koupele s největší pravděpodobností o samotě, s blížícím se soumrakem turisté rychle odcházejí, aby stihli dojít zpět k zaparkovaným autům. 

Aktualizace 2017: Horká řeka Reykjadalur u městečka Hveragerdi se stala s turistickým boomem na Islandu až neuvěřitelně populární, přes den tam míří v sezóně stovky lidí! V létě doporučuji se vyrazit koupat, co nejpozději v noci. Zároveň se na Islandu nepříjemně rozmnožily cedulky se zákazem kempování, to platí bohužel i pro "Horkou řeku". Ve vedlejších údolích je naštěstí stále pusto, doporučuji se vracet krásným údolím Greandalur, které leží více za východ. Případně prozkoumat další stezky v této oblasti.

Pavel Svoboda_Island_trek (8).jpg

Druhý den se dá vrátit stejnou cestou zpět, ale to by byla škoda, doporučuji si projít vedlejší východní údolí Greandalur. Tam se dostanete přes nízké sedlo po modré značce, ze které se potom odpojíte a vydáte se na jih do Hveragerdi skoro panenským údolím, kudy nikdo nechodí a je nádherné.  Nedá se zabloudit, jen bude maximálně potřeba sem tam přeskočit na druhou stranu potoka.  Mezi další trekové možnosti v této oblasti patří výstup na vulkán Hengill (805m) anebo přechod pohoří na sever k největšímu islandskému jezeru Thingvallavatn a do národního parku Thingvellir.

Pavel Svoboda_Island_trek (13).jpg

Kratší túry i formou krátkého treku lze podniknout v populární oblasti u jezera Mývatn na severu ostrova. V překladu název jezera znamená komáří jezero, je totiž velmi mělké a hmyzu se v něm daří. Mezi tradiční zajímavosti zde patří například skalní lávové město Dimmuborgir (neboli „temné hrady“), kráter sopky Hverfjall, ďáblova kuchyně Námafjall, lávové poudy sopky Krafla, či zdejší termální koupaliště. 

Pavel Svoboda_Island_trek (6).jpg

Čtyřdenní trek do této oblasti začíná na samém severu Islandu. Východiskem do národního parku Jökulsárgljúfur, pojmenovaného po stejnojmenné řece znamenající „ledovcová řeka z hor“, je místo Ásbyrgi, kde se nachází informační centrum parku (v současné době je park součástí velkého národního parku Vatnajökull). Hřmící řeka vyhloubila do zdejších čedičů velkolepý kaňon, podél kterého se během dvou dnů dostanete k největšímu vodopádu Dettifoss. Valí se jím nejvíce vody na celém Islandu a dokonce i v celé Evropě byste marně hledali větší. Cestou se nachází celá řada jak barvami, tak i tvarem zajímavých skal a kopců. Za dalším blízkým vodopádem Selfossem kaňon řeky končí a cesta se od řeky odklání. Cesta k sopce Krafla není značená, nicméně od sopky k jerezu Mývatn lze již opět sledovat značenou trasu. 

Pavel Svoboda_Island_trek (1).jpg

Posledním tipem na zajímavý výlet je souostroví Vestmannaeyjar, ležící se u jižního pobřeží Islandu. Jediným osídleným a zároveň největším ostrovem s rozlohou ani ne 15 km2 je Heimaey. Na ostrov lze bez problému dojet trajektem a během dvou dnů lze ostrov pohodlně dokola obejít. Na severní straně ostrova se nacházejí nejvyšší „hory“ a nabízejí chvílemi opravdu horské exponované cestičky s výhledy na moře a okolní ostrůvky. Naopak na jižní straně na útesech žijí roztomilí ptáčci papuchálkové, pro jejichž pozorování zde byla vybudována volně přístupná bouda. 

Pavel Svoboda_Island_trek (4).JPG

V roce 1973 zde došlo k výbuchu sopky a ostrov díky dalším lávovým proudům značně povyrostl. V současnosti vedou lávovými poli stezky a je možné vystoupit i na vrcholy vulkánů  Helgafell a Eldfell. Přestože mají pouze okolo 200 metrů nad mořem, fakt že máte pod nohama i po více než 35 letech horkou lávu, jistě stojí za myšlenku navštívit jak ostrov Heimaey, tak i celý úžasný Island.