Spuštěn předprodej mé nové knihy Horští tuláci!

Přednášky

Po celém Česku pořádám multimediální cestovatelské přednášky. Večerní programy pro dospělé (kina, kluby, divadla), školní populárně naučné pořady i firemní projekce již mají za sebou více než 700 úspěšných repríz, které spatřily tisícovky spokojených diváků. Rád přijedu přednášet i do vašeho města, vydejme se společně do světa. Máte zájem uspořádat přednášku? Ozvěte se.

19. července 2024

Ostrava

Ekvádor a Peru

Colours of Ostrava / Meltingpot od 11:30

Cesty indickým Himálajem

Peru

Cesty na sever

Guatemala a Kolumbie

Gruzie a Arménie - svérázný Kavkaz

Íránské dobrodružství

Omán

Tanzanie - poprvé v Africe!

Kyrgyzstán a Tádžikistán

Barma - země úsměvů

Nepál - 46 dnů na treku

Rusko a Mongolsko

Napříč Jižní Amerikou

NOVINKA 2023! Nová přednáška vyprávějící příběhy z indických velehor. Indie je živelná a bláznivá země, jejíž nepochopitelný ruch a přelidněnost způsobuje výrazný kulturní šok. Vydáme se na dlouhý trek neznámým Kumaonem u hranic s Nepálem a Tibetem. Čeká nás svět hlubokých lesů, pastevců a odlehlých vesnic, kde je cizinec velkou vzácností. Spirituální pouť k pramenům posvátné řeky Gangy plná indického bizáru. Je Kašmír zapomenutým turistickým rájem? Svět buddhistických klášterů ve vyprahlém Ladakhu je jako cestování časem. Jaký byl návrat do „Malého Tibetu“ po více než deseti letech? Indie, to je cestování až na dřeň.

NOVINKA 2023! Vyrážíme do Peru, andského a indiánského klenotu Jižní Ameriky. Rozehřejeme se dlouhými treky v centrálním Peru i dobrodružnou cestou po stopách českých vědců k pramenům Amazonky. Fotografem na několikadenním poutnickém festivalu vysoko v Andách? Tradiční tance masek, silné spirituálno v řídkém horském vzduchu. Navštívíme mystické Machu Picchu i málo známé incké památky. Trek kolem posvátné šestitisícové hory Ausangate, svatba na jezeře Titicaca, pestré indiánské trhy, výstup na sopku s výškou Kilimandžára, či noc k v kaktusovém lese, barevné zážitky přicházejí na každém kroku. Peru je krásná, divoká a stále dobrodružná země.

NOVINKA 2022! Daleký evropský SEVER v sobě skrývá surovost přírody, prostor pro outdoorové výpravy i jistou dávku návykovosti. Na Islandu se vydáme na dvoutýdenní trek po jednom z nejodlehlejších míst ostrova, poloostrově Hornstrandir. Místu, kde dávají polární lišky dobrou noc. Zimní Grónsko byl splněný sen, jak vypadá život v inuitské vesnici? Skalní stěny a barevné rybářské vesničky na norských Lofotech. Čarokrásný podzim v Laponsku vrcholí již v září, exploze sytých barev rozzářila severskou tundru. Dlouhé treky divočinou finského i švédského Laponska doprovázejí stáda sobů, rybaření a romantika v pohádkových srubech. Po nocích zatančí na obloze polární záře. Přijďte si užít vyprávění z několika dobrodružných cest po drsném severu, které nadchne každého milovníka divoké přírody.

NOVINKA 2021! Dvě dobrodružné výpravy za krásami Střední a Jižní Ameriky. Guatemala je svůdná exotická indiánka, nespoutaný živel. Čekají nás výstupy na nejvyšší sopky Střední Ameriky, lávu chrlící vulkán Fuego, pestrobarevná tržiště i mayské pyramidy. Atraktivní, svěže zelená Kolumbie se v posledních letech stává novou cestovatelskou destinací na mapě Jižní Ameriky. Andské dobrodružství s příchutí silné kávy, veselých lidí a atraktivních záběrů z dronu. Dlouhé treky, koloniální městečka i pobřeží Karibiku. Latinskoamerická delikatesa.

Cestovatelská projekce z několika měsíčních cest po Kavkaze. Jaký byl náš návrat do Gruzie a jaké bylo cestování v zimě? Svérázné země pod Kavkazem vřele otevírají svoji náruč turistům. Vítejte v kraji divokých tradic a dobrosrdečných obyvatel. Vydáme se na horské túry k zaledněným horám mystické Svanetie se středověkou atmosférou kamenných vesnic. Život na odlehlé farmě, divoký křesťanský svátek Kvirikoba, či bájná pětitisícová sopka Kazbek. Stopem i pěšky vstříc přátelské družbě a dech beroucím arménským klášterům. Vodka, šašliky i málo známé termální prameny. Cesta plná přátelství, neočekávaných chvil a nostalgie. Nově se můžete těšit i na atraktivní záběry z dronu.

Jen těžko by se mohl temný mediální obraz tajemného Íránu více lišit od přátelské skutečnosti a pohostinnosti místních. Starobylé památky dávné Persie, výstavní mešity, nekončící bazary a pozvání na čaj. Treky a horská dobrodružství v zemi, kde rozeklané hory znamenají pro místní nejen útěk před vedrem, ale i cestu za svobodou. Přechod pohoří Alborz, výstup na vulkán Sabalan (4 811 m) i na nejvyšší asijskou sopku, bájný Damávand (5 610 m). Sám stopem íránským Kurdistánem. Írán je pro turisty bezpečná země, která rozhodně stojí za návštěvu. Místní lidé vám budou srdečně děkovat za to, že jste přijeli.

Cestovatelská přednáška o třech výpravách po exotickém Ománu, který je i přes své krásy a tradiční kulturu zemí stále turisticky málo objevenou. Sultanát Omán ztělesňuje snové představy o divoké pouštní krajině, palmových oázách, pustých plážích a korzujících velbloudech. Scenérie jako vyobrazené z pohádek Tisíce a jedné noci. Dobrodružná cesta v oblasti „arabských fjordů“ na rozervaném poloostrově Musandam. Cestování autostopem v zemi, kde to vůbec nechápou, ale přesto funguje stop skvěle. Treky v horách, svobodné kempování, romantické ohně na plážích, sladkovodní koupačky z kategorie snů. Pojďte si poslechnout o místech, která je těžké si vůbec představit. Tato bezpečná země mnohé příjemně překvapí.

Jaká byla naše první cesta do Afriky? Dá se projet Tanzanie s batohem na zádech? Horské túry bez průvodce a drahých permitů? Treky africkými svěže zelenými horami, dramatické vyhlídky v pohoří Usambara. Čajové plantáže, vodopády, jezero Malawi. Dobrodružná cesta k Masajům. Safari, které vám počtem zvířat vyrazí dech. Sloni, zebry, žirafy. Jaký je ve skutečnosti Zanzibar? Černá Afrika je specifický kus světa, ale byla to skvělá zkušenost a rád jsem opravdovou Afriku ochutnal.

Přednáška ze tří cest do svérázné oblasti divokých velehor Kyrgyzstánu a Tádžikistánu. Přátelští pastevci, tradiční pohostinnost a krásné horské treky v Ťan-Šanu i Pamíru. Jurty, kumys, orientální bazary a postsovětská nostalgie. V málo známé oblasti přezdívané „Asijská Patagonie“ se tyčí k nebi přes kilometr vysoké žulové stěny. Fanské hory v Tádžikistánu jsou vyhlášené svými tyrkysovými jezery a dech beroucími scenériemi. Sám stopem odlehlým Pamírem po mystické Pamírské dálnici. Wachánským údolím po hranicích s Afghánistánem, trek k azurovým jezerům a přes vyprahlý Pamír až k sedmitisícovému Pik Leninovi. Cestování po Střední Asii nadchne i ty nejnáročnější dobrodruhy!

Přednáška z velké cesty “Napříč Asií”, sedmiměsíčního dobrodružství na trase z Moskvy do Bangkoku. Tajemná Barma se po dlouhé izolaci otevřela světu. Země zlatých chrámů, buddhů a úsměvů. Slavný chrámový komplex Bagan, jezero Inle s rybáři, města Mandalay i Yangon. Barma oplývá velmi živým buddhismem. Cesty do nově otevřených oblastí, dříve nepřístupných cizincům. V horském státě Chin vyrážíme za mystickým etnikem žen tetovaných ve tvářích. Hledání tropického ráje, několik dnů kempujeme na opuštěných plážích s tyrkysovým mořem. Na závěr sedmiměsíční cesty po Asii si odpočineme na idylickém ostrůvku v Thajsku. Barma je zemí divokých tradic a nekončící řady přátelských setkání.

Přednáška z velké cesty “Napříč Asií”, sedmiměsíčního dobrodružství na trase z Moskvy do Bangkoku. Jaké to je vyrazit pěšky na 46 dnů dlouhý horský trek v Himálajích? Byl to bláznivý nápad. Je to příběh o lidské svobodě v drsných velehorách i o desítkách setkání s přátelskými Nepálci. Vyrazíme deštným pralesem k páté nejvyšší hoře světa Makalu (8463 m). Vítají nás neturistické vesnice, usměvaví lidé, ale i neuvěřitelná bída. Návštěva zapadlých škol i vesnické slavnosti. Je po turistické sezóně, přichází zima. Divoké mrazy vyhnaly davy turistů ze stezek pod nejvyšší horou světa Mt. Everestem. Lidé jezdí do Nepálu kvůli horám a vrací se kvůli lidem. Je to láska na celý život.

Přednáška z velké cesty “Napříč Asií”, sedmiměsíčního dobrodružství na trase z Moskvy do Bangkoku. Rusko je obrovská země s prostorem pro neuvěřitelná dobrodružství. Projedeme legendární Transsibiřskou magistrálou napříč největší zemí světa. Přes ruské pohoří Altaj do odlehlého Mongolského Altaje se stále živou tradicí sokolnictví. Pěšky k nejvyšším horám země Čingischána. Podzim na Sibiři je jako exploze barev. Mystické jezero Bajkal je po letní sezóně pusté. Vyrazíme do termálních pramenů na ostrov Olchon s posvátnou skálou Šamankou. V pohoří Sajany již mrzne a napadl sníh. Po pravoslavné mši v Irkutsku odjíždíme vlakem na konečnou nejdelší vlakové trati světa – do Vladivostoku. Sibiř si zamilujete.

To nejlepší ze sedmiměsíční cesty napříč Jižní Amerikou v živelném podání fotografa Pavla Svobody. Dva lidé, dva batohy, pět zemí a sedm měsíců dobrodružství. Splnění cestovatelského snu o velké cestě. Svérázné historky a videa z inspirativní cesty po Ekvádoru, Peru, Bolívii, Argentině a Chile. Jaké to je vyrazit na půlroční cestu? Jaké jsou nejlepší treky v Andách? Jak chutnají živé housenky v pralese a jak dopadl večírek na české ambasádě? Rozeklané Andy, indiánské trhy, cesta k pramenům Amazonky, slavné Machu Picchu, nespoutaná Patagonie. To nejlepší z Latinské Ameriky během jednoho večera.

Chci dostávat termíny přednášek emailem: